题目内容 收藏 纠错

A garden store purchased a number of shovels and a number of rakes. If the cost of each shovel was $14 and the cost of each rake was $9, what was the total cost of the shovels and rakes purchased by the store?


(1) The ratio of the number of shovels to the number of rakes purchased by the store was 2 to 3.


(2) The total number of shovels and rakes purchased by the store was 50.

  • A.

    Statement (1) ALONE is sufficient, but statement (2) alone is not sufficient.

  • B.

    Statement (2) ALONE is sufficient, but statement (1) alone is not sufficient.

  • C.

    BOTH statement TOGETHER are sufficient, but NEITHER statement ALONE is sufficient.

  • D.

    EACH statement ALONE is sufficient.

  • E.

    Statements (1) and (2) TOGETHER are NOT sufficient.

正确答案 显示答案 练习相似考点

网友讨论

科目:DS数学

来源:PrepE1

正确率:66.67%

难度:400-500

考点:应用题